Znajdź odpowiedzi.

FAQ’s

Chrobotek reniferowy to przepiękna dekoracja, jednak wymaga przede wszystkim zapewnienia odpowiednich warunków, aby cieszyła nasze oczy przez długi czas. Jak powinniśmy zadbać o mech?

  • Dobrze zaimpregnowany chrobotek dzięki właściwościom antystatycznym, skutecznie „odpycha” drobinki kurzu, dlatego nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Planując remont lub inne intensywnie pylące prace, warto mech starannie zabezpieczyć np. z wykorzystaniem folii lub innego materiału, który uchroni strukturę chrobotka przed osiadaniem pyłu i innych niebezpiecznych dla jego estetyki substancji. Jeżeli nie zdołaliśmy uniknąć zabrudzenia, warto wykorzystać do czyszczenia delikatną i miękką miotełkę do kurzu lub strumień sprężonego powietrza. Podczas zabiegu należy uważać na to, aby nie uszkodzić jego pięknej struktury. Do czyszczenia nie należy stosować wody, substancji czyszczących ani płynów – reakcja na kontakt z nimi może bowiem dekorację zniszczyć. 
  • W sezonie grzewczym warto zadbać o zapewnienie mchom odpowiedniej wilgotności, gdyż w suchym powietrzu szybko tracą one swój kształt i usychają. Dla utrzymania ich pięknej formy, miękkości, sprężystości oraz barwy należy utrzymywać wilgotność na poziomie powyżej 50% – pomocne mogą okazać się nawilżacze powietrza. W pomieszczeniach klimatyzowanych warto przy tym zapewnić im wilgotność minimum 40-50%. 
  • Pod żadnym pozorem nie należy chrobotka podlewać! Kompozycja jest odpowiednio zabezpieczona specjalnym roztworem gliceryny, która pomaga mu uzupełniać i utrzymywać pobraną z powietrza wilgoć – polanie mchu wodą może zaburzyć działanie mieszanki konserwującej i zniszczyć porost. 
  • Mchy są wrażliwe na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż pod ich wpływem szybko tracą wilgoć, usychają i blakną. Warto wybrać dla nich przestrzeń lekko zacienioną – świetnie będą czuły się także w pomieszczeniach bez okien, np. w łazienkach, korytarzach itp.

W pielęgnacji mchów zaleca się zatem przede wszystkim ochronę przed słońcem, unikanie nadmiernie klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeń oraz dbałość o ochronę przed zabrudzeniami. Resztą zajmie się sam chrobotek. 

Jak zamontować panele z mchu? Do wyboru mamy aż trzy sposoby, które pozwolą pięknie wyeksponować soczyście zieloną dekorację. Przed montażem warto jednak pamiętać, że panele nie posiadają ram, ani zawieszek, przez co nie są typowymi obrazami:

  • montujemy je najczęściej pomiędzy płytkami czy na gołej ścianie,
  • są rozwiązaniem polecanym szczególnie do łazienek, gdzie panuje spora wilgotność, przez co w przeciwieństwie do obrazów z ramami (które mogą puchnąć) zawsze świetnie się prezentują,
  • panele można z powodzeniem dopasować do wnęki np. pomiędzy lamelami, płytkami czy w innych miejscach, co pozwala uzyskać bardziej naturalny, aniżeli w przypadku wykorzystania obrazów efekt. 

Wśród sposobów montażu obrazów możesz wybrać:

  1. Wkręty – w metodzie ten panel przykładasz do ściany oraz rozplanowujesz umiejscowienie wkrętów tak, aby trafiły pomiędzy mchy. Później pozostaje je tylko dokręcić i dekoracja gotowa. 
  2. Kleje montażowe – po wyborze miejsca pod panel, zarówno ścianę, jak i tylną powierzchnię panelu smarujesz klejem montażowym (dobór kleju warto skonsultować z fachowcem – różne powierzchnie, w tym płytki, beton, karton-gips itp. wymagają innych rozwiązań), a następnie delikatnie przyklejasz całość do powierzchni ściennej.
  3. *Taśma montażowa dwustronna – to alternatywa dla małych paneli, gdyż są one na tyle lekkie, aby taśma zdołała je utrzymać. Jest to opcja, którą warto wykorzystać wówczas, gdy nie chcemy uszkodzić podłoża np. płytek. 

Co jeszcze warto wiedzieć o montażu paneli?

  • Panele z chrobotkiem bazują na twardej, stosunkowo lekkiej, sztywnej i odpornej na wilgoć sklejce, co ułatwia ich montaż na wiele powyższej wspomnianych sposobów.
  • Montując panele należy pamiętać, aby unikać dociskania samych mchów, gdyż mogą one ulec mechanicznemu uszkodzeniu. Najlepiej dociskać je punktowo np. w rogach sklejki lub, gdy to konieczne, pomiędzy mchami. 

Chrobotek reniferowy, znany również jako mech dekoracyjny lub reniferowy to porost, który zyskuje na popularności zarówno w Polsce, jak i całej Europie. Naturalnie występuje głównie na północnej półkuli, szczególnie na terenach Grenlandii – domu reniferów, których jest przysmakiem, a przy okazji zawdzięcza im swoją nazwę. Jest on rośliną objętą częściową ochroną. Mech ten jest niezwykle delikatny, dlatego zbierany jest ręcznie, aby nie naruszyć jego budowy i środowiska, w którym żyje. Po oczyszczeniu i „uśpieniu” zachowuje swoje walory i nie rozrasta się. 

Panele z chrobotka to przepiękna, soczyście zielona dekoracja, która swoją miękkość zawdzięcza odpowiedniej wilgotności powietrza – preferuje on 40-60%, czyli tyle ile służy także i nam. 

Produkt ten ma wiele wspaniałych zalet:

  • jest odporny na działanie pleśni oraz grzybów, ma właściwości antyseptyczne (nie przyciąga kurzu i roztoczy), a co za tym idzie, jest w pełni bezpieczny dla alergików, małych dzieci oraz zwierząt,
  • to wspaniały, naturalny higrometr, czyli wilgotnościomierz – puszysty i miękki oznacza optymalną wilgotność powietrza, z kolei suchy wskazuje na niedobór wilgoci,
  • ułożony na drewnianej sklejce jest doskonałą dekoracją do różnego rodzaju wnętrz, a dopełniony grawerem będzie unikalnym prezentem,
  • jest banalnie prosty w pielęgnacji – nie wymaga przycinania i nadawania kształtu, a przy tym nie trzeba go podlewać, gdyż samodzielnie pobiera wilgoć z otoczenia (gdy jest przesuszony, po kilku godzinach w łazience odzyskuje swoją miękkość i puszystość),
  • nie wymaga światła, przez co może zdobić każdą przestrzeń, także łazienki. 
  • prawidłowo zaimpregnowany po zbliżeniu się do niego można wyczuć jedynie delikatny i bardzo przyjemny zapach naturalnej mokrej ziemi. 

Chrobotek reniferowy ma wiele walorów, jednak dla utrzymania go w idealnym stanie warto unikać:

  • wystawiania go na bezpośredni kontakt ze słońcem oraz przetrzymywania go w pomieszczeniach klimatyzowanych bez regulacji wilgotności powietrza – w przeciwnym wypadku będzie przesychał i blaknął,
  • umieszczania go w miejscach, w których gotujemy potrawy, gdyż poza wilgocią będzie pochłaniał również inne lotne związki np. sole czy tłuszcze, które mu nie służą;
  • podlewania go – jako porost samodzielnie pobiera on wodę z otoczenia, a polanie go może uszkodzić warstwę konserwacyjną, utrudniając mu zdolność pochłaniania wilgoci, 
  • przesuszenia mchu – jeżeli zauważysz, że chrobotek marnieje, staje się szorstki i traci puszystość umieść go na kilka godzin w łazience bądź postaw w pomieszczeniu nawilżacz powietrza.